Pořízení bezpečnostních dveří obnáší většinou výměnu nejen samotných dveří, ale i zárubně. Rozměry dveří a zárubní musí být zaměřeny přesně a v těch správných roztečích. Jak na to?
Pokud máte v plánu měnit vícero dveří a nevíte si rady, jak změřit vchodové, interiérové, či bezpečnostní dveře, potěšíme vás. Princip měření rozměrů všech typů dveří je naštěstí stejný.
Zjistit rozměr dveří není nic těžkého. Jediné dva potřebné údaje jsou šířka a výška dveří. Standardní výška vchodových dveří je 197 cm a šířka 90 nebo 100 cm. Výška vchodových dveří 210 cm je méně častá, ale pomalu narůstá její obliba i dostupnost.
Výška vchodových nebo interiérových dveří o 13 cm vyšší je praktická a ocení ji lidé vyššího vzrůstu nebo pokud budete stěhovat rozměrnější nábytek. Běžná tloušťka dveří je 40 mm. Lze si pořídit dveře s větší tloušťkou se speciálními vlastnostmi (např. odhlučnění).
Šířka dveří se měří v užší rozteči zárubně, tzv. ve falci – tedy ne v rozšířené části, do které se vloží dveře.
To samé platí i pro výšku – ta se měří od horní nerozšířené části zárubně po zem, ne po práh.
Pokud máte klasické “osmdesátkové dveře”, měla by naměřená hodnota vyjít přesně 80 cm a v širší části cca o 2 cm více (ale ta není podstatná). Firma při instalaci může výšku dveří na místě seříznout, nikoliv však šířku.
Žádné další údaje (jako kompletní šířka dveří včetně zárubní) nás nezajímají.
Jako první krok potřebujete vědět, jak poznat orientaci dveří. Zjištění jejich orientace je velmi jednoduché a vysvětlíme si jej na následujícím příkladě, a to díky směru otevírání dveří:
K vchodovým bezpečnostním dveřím si také stoupnete tak, že je otevřete směrem k sobě. Jestli stojíte na ulici nebo na chodbě paneláku, stojíte na jejich vnější straně, na které budete nejspíš chtít kouli namísto kliky. Jejich vnitřní strana je uvnitř bytu či domu, tu budete chtít osadit klikou (ideálně s vrtulkou či olivou pro snadné zamykání a odemykání).
Pokud chcete vyměnit běžné dveře za bezpečnostní, pravděpodobně budete měnit i obložkovou zárubeň. Pro nejvyšší kompatibilitu a funkčnost se doporučuje vyměnit oboje.
Stavební otvor pro instalaci zárubní musí být na každé straně dveří (tedy levé, pravé a horní, podlahu nepotřebujeme) větší o 5 cm.
Dveře s šířkou 80 cm a výškou 197 cm budou potřebovat stavební otvor o šíři 90 cm (80 cm + 5 cm vlevo + 5 cm vpravo) a výšce 202 cm (197 cm + 5 cm). Do něj se umístí zárubeň a do zárubně dveře.
Ošemetnější je to však s hloubkou zárubní. Ta se odvíjí od šířky zdi, jenže ta je málokdy zcela přesná. V některých místech může vycházet méně a v některých více. V takovém případě bereme v potaz nejširší možné místo (užší místa zdi se přištukují nebo přitmelí).
Tloušťka zdi 8,0-8,9 cm vyžaduje zárubeň s označením 8 cm. Obdobně je to s každou možnou tloušťkou zdi. Dá se tedy říct, že směrodatné je číslo před desetinnou čárkou, když měříme v centimetrech:
Tloušťka zdi | Označení zárubně |
9,0-9,9 cm | 9 cm |
10,0-10,9 cm | 10 cm |
11,0-11,9 cm | 11 cm |
12,0-12,9 cm | 12 cm |
… a dále. |
Horší je, že zdi často nebývají zcela rovné, i když se tak mohou na první pohled jevit. Ve dvoumetrové výšce se může už vyskytovat znatelná odchylka od podlahy. Kdybychom do otvoru vsadili zárubeň podle takto křivé stěny, zárubeň i dveře by byly nakřivo (jejich vrch by se nakláněl směrem k nám, nebo od nás). Proto je nutné vyměřit svislice, jednu od podlahy a druhou od stropu tak, aby neprocházely skrze rovinu zdi. Vznikne nám tak širší rozměr obsahující celou zeď, který je určující. Na jeho základě zvolíme zárubeň podle tabulky uvedené výše.
Zárubeň musí být zaměřena přesně, roli mohou hrát milimetry. Profesionálové toho dosahují pomocí dvoumetrové vertikálně postavené vodováhy. Pokud ji nemáte nebo postrádáte zkušenosti (či sebedůvěru), je lepší se rovnou obrátit na odborníky.
Pochopitelně záleží na každé firmě, ale je běžné, že dveře všech klasických (=ne atypických) rozměrů stojí stejně. Standardní rozměr dveří (197v/80š nebo 197v/90š) je tedy za tu samou cenu. Připlácí se jen za nadstandard, jako je jiný rozměr, zvýšená požární odolnost, zvukotěsnost, atypičnost a další.
Víte, jaká by měla být výška kliky dveří? Její norma není daná a můžete si ji nastavit dle svých požadavků. Například podle člena rodiny s průměrnou výškou, aby klika vyhovovala všem. To můžete, pokud si pořídíte dveře bez předem nainstalované dveřní kliky. Nejčastěji se však setkáte s variantou nainstalované kliky ve výšce 1 m.
S dveřní klikou souvisí i instalace zámku. Měli byste vědět, jak správně změřit zámek do dveří.
Budete potřebovat 5 rozměrů:
Požadavky kladené na rozměr dveří jsou různé podle typu místnosti. Budete-li vybírat dveře do komory, šatny či do technické místnosti, postačíte si s dveřmi v šířce 60 cm. Do koupelny a WC využijete dveře o šířce 70 cm, interiérové pak mají 80 cm a vchodové 90 cm. V případě nutnosti bezbariérovosti volíme 90 cm a více. To je totiž minimální potřebná šířka dveří pro vozíčkáře.
Zdroje:
https://www.sepos.cz/rs/prakticke-rady/
https://www.ubydleni.cz/jak-spravne-zmerit-velikost-dveri-a-zarubni/
www.estav.cz/cz/2844.doporucene-rozmery-dveri-a-smer-jejich-otevirani
www.atlaso.cz/mereni-dveri/