Jak otevřít zabouchnuté dveře

Nečekaný průvan, přílišný spěch nebo stres a roztržitost. Stačí skutečně velice málo k tomu, abychom se ocitli před zabouchnutými dveřmi. Pochopitelně bez klíče, který zůstal kdesi uvnitř bytu. Anebo se na nás vesele směje ze vnitřní strany dveří.

Jak otevřít zabouchnuté dveře

I tyto svízelné okamžiky mají naštěstí řešení. A dokonce existují způsoby, jak jim zcela předcházet.

Zabouchnuté dveře potkají většinu z nás

Zabouchnuté dveře s klíčem uvnitř rozhodně nepatří k výjimečným událostem. Podle různých průzkumů se s touto nepříjemnou situací, při které stoupne tep do závratných výšin, setkal takřka každý z nás. 

Všichni se však k zabouchnutým dveřím nestaví stejně. Někdo panikaří nebo zkouší nebezpečně přelézt balkon, zatímco někdo jiný rovnou volá zámečníka, případně se rozhodne použít hrubou sílu. 

Jak vyřešit zabouchnuté dveře

Výše jsme již nastínili některé způsoby, jak se obvykle lidé v případě zabouchnutých dveří chovají. Neexistuje jediné správné řešení. Vždy totiž záleží na konkrétní situaci, stejně jako na charakteru samotných dveří.

1. Otevření dveří svépomocí

Pokud nezáleží na rychlosti a ani nehrozí, že na nás všímaví sousedé zavolají polici, můžeme nejdříve zkusit dveře otevřít sami. Je k tomu zapotřebí určitá zručnost, dostatek trpělivosti a v neposlední řadě záleží i na druhu dveří, jelikož u těch bezpečnostních s největší pravděpodobností neuspějeme. Rozdíl mezi obyčejným a bezpečnostním zámkem je opravdu markantní. 


Jak otevřít zabouchnuté dveře kartou

Běžné klasické dveře, to znamená takové, které nemají bezpečnostní prvky, se můžeme pokusit otevřít sami. V takovém případě stačí vzít na pomoc platební kartu nebo jinou obdobnou kartičku téhož formátu, kterou běžně nosíme v peněžence.

Karta se vloží mezi dveře a zárubeň do oblasti nad zámkem. Opatrně se posouvá níže, až narazí na střelku zámku. Nyní je třeba trpělivost a jemně, avšak důrazně na střelku opakovaně zatlačit. Při správně provedené technice se ji podaří vytlačit ven ze zámku tak, aby bylo možné dveře otevřít.

V některých případech je pro zasunutí do mezery nutné kartu nejdříve ohnout, aby se s ní lépe manipulovalo. K tomu si vyberte vždy takovou kartu, kterou můžete lehce obětovat. Ideálně nějakou již prošlou nebo s končící dobou platnosti.


2. Využití asistenční služby

Máte sjednáno pojištění domácnosti? Pak se znovu pořádně podívejte do pojistné smlouvy. Je totiž pravděpodobné, že jste pojištění i pro případ zabouchnutých dveří. Telefonní číslo na asistenční službu si raději uložte do telefonu. Jestliže by k této situaci došlo, měla by pojišťovna zajistit řešení.

3. Přivolání profesionálního zámečníka

Zámečník má dostatek zkušeností i speciální nástroje k tomu, aby jednoduše a rychle otevřel prakticky jakékoliv dveře. Dokonce včetně těch bezpečnostních. Je však třeba počítat s tím, že možná budete muset obvolat zámečníků hned několik, než seženete takového, který bude mít čas a bude ochotný co nejdříve přijet. A za svou práci si nechá pochopitelně řádně zaplatit.

4. Zavolání hasičů

Je třeba jednat rychle? Řešením je zavolání hasičů, kteří mají své vlastní metody, jak zabouchnuté dveře otevřít. Tento postup však musí mít pokaždé vážné opodstatnění, jinak se zbytečný výjezd hasičů pěkně prodraží.

5. Vyražení dveří silou

Pouze v případě, jestliže je důležitá skutečně každá sekunda, lze doporučit použit hrubé násilí. Typickým příkladem je malé dítko v zavřeném bytě, ve kterém se zároveň vaří těstoviny na plotně, případně hrozí jiné velké nebezpečí. Násilné vniknutí do bytu jde pochopitelně ruku v ruce s nevratným zničením dveří.


Jak pořídit náhradní klíč k bezpečnostním dveřím

Bezpečnostní dveře jsou svým provedením uzpůsobeny tomu, aby je nemohl případný nevítaný host jednoduše překonat. Jsou tudíž opatřeny bezpečnostními prvky, podle jejichž charakteru se zařazují do některé z bezpečnostní třídy.

Připravte se proto na fakt, že nechat si udělat kopii klíčů od bezpečnostních dveří není jenom tak. V zámečnictví totiž budete muset předložit rovněž takzvanou bezpečnostní kartu, kterou jste společně s dveřmi obdrželi. A existují dokonce i speciální bezpečnostní klíče, u kterých není vůbec povoleno zhotovit náhradní kopie. 


Aby se to nestávalo: Pojistka proti zabouchnutí dveří

Vyvolává ve vás už jen představa zabouchnutých dveří panickou hrůzu? V takovém případě stojí za úvahu, zda nepořídit dveře s pojistkou proti zabouchnutí. Ty jsou opatřeny speciálním zadlabávacím zámkem, který svým provedením neumožňuje jednoduché zavření, a tudíž ani zabouchnutí dveří. Pokaždé je nutné nejdříve otočit klíčem v zámku. Nevýhodou je však skutečnost, že zadlabávací zámek bohužel nelze nainstalovat do úplně každých dveří.

Jak otevřít zabouchnuté dveře s klíčem v zámku

Zabouchnuté dveře a klíč zevnitř je opravdu prekérní situace. Účinnou prevenci představuje výměna běžné dveřní vložky za takovou, která umožňuje odemčení náhradním klíčem. A to dokonce i v případě, pokud z druhé strany zůstal klíč. Jedná se totiž o vložku s oboustranným přístupem, která má dostatečný prostor pro oba klíče.

Náhradní klíče je vhodné nosit stále při sobě nebo je mít uložené mimo byt, pochopitelně však na bezpečném místě (například v uzamykatelném šuplíku v práci, u spolehlivého známého apod.).

Mohlo by vás zajímat