Jak zařídit kuchyni s ohledem na bezpečnost a zdraví

Vaření se může zdát jako ta nejneškodnější činnost, ale zdaleka tomu tak není. V žádné jiné místnosti v domácnosti se nepracuje s ostrými předměty, vysokými teplotami a kluzkými látkami najednou. Je plná bezpečnostních rizik, se kterými se pravidelně potýkáte, aniž byste si toho byli vědomi.

Jak zařídit kuchyni s ohledem na bezpečnost a zdraví

Jak zařídit kuchyň

Pokud plánujete nové vybavení do kuchyně, zamyslete se především i nad bezpečností. Pochopitelně svůj podíl na tom má i vnitřní vybavení kuchyně spotřebiči. Právě spotřebiče mohou často způsobit úraz, proto je dobré dbát na to, aby byly bezpečně uschovány a dítě se k nim nedostalo. Ale jestliže chcete vědět, jak si zařídit kuchyň, aby byla bezpečná, zvažte i vybavení do kuchyně.

Jak vybrat vhodnou kuchyň

Nová kuchyň je pro každou domácnost velkou, ale smysluplnou investicí. Vzhledově i funkčně vždy zvýší hodnotu vaší nemovitosti. Existují však klíčové chyby při navrhování kuchyně, kterých je třeba se vyvarovat, aby se vám to dlouhodobě nevyplatilo. Jednou z věcí, kterou nechcete udělat, je zapomenout na drobné detaily.

Často jsou to právě ty nejzjevnější věci, na které při přemýšlení o návrhu nebo změně konfigurace uspořádání kuchyně jednoduše zapomínáme. Například na to, kam patří odpadkové koše nebo jak je přístupná lednice, když vaříte. Primární funkcí všech nápadů na kuchyň je vaření a příprava jídla, takže musí být vysoce funkční. Proto je důležité začít proces navrhování vždy tím, že se podíváte na to, jak prostor využíváte při přípravě a vaření jídel.

Jak uspořádat kuchyň

Pokud jste donekonečna hledali správné víko na nádobí, nakoupili dvojnásobek ingrediencí, protože jste je nemohli najít ve spíži, nebo se snažíte udržet kuchyň alespoň trochu čistou, pak je načase věnovat pozornost uspořádání kuchyně

  • Položky, které používáte nejčastěji, mějte ve výšce očí a kousky, které se používají o něco méně, mějte dále nebo výše.
  • Nainstalujte závěsný stojan na hrnce a pánve, abyste uvolnili místo ve skříni.
  • Namontujte stojan na koření a seřaďte ho podle abecedy.
  • Využijte organizéry a rozdělovače zásuvek, abyste měli ke všemu super přístup.
  • Horní skříňky využijete velmi efektivně jako úložný prostor, kam se nejčastěji dávají talíře nebo skleničky.
  • Využijte prostor na stěnách. Pořídit si můžete magnetické držáky na nože, čerstvé závěsné bylinky, háčky na zavěšení téměř čehokoli
  • Mezi nejčastější varianty kuchyňské linky patří rozmístění ve tvaru U, L, rohové, kuchyňské linky s ostrůvkem či do malé kuchyně tj. takové, které se hodí do paneláků. Každá má nějakou přednost a dost záleží na dispozicích a mírách. Důležité je dodržet správně tzv. kuchyňský trojúhelník , který je tvořen varnou, skladovací a mycí zónou.
  • Pracovní deska je obvykle ve výšce 80 – 95 cm a nemělo by na ní být nic, co tam nepatří. Na nože, nádobí, skleničky, koření či jiné věci použijte úložný prostor k tomu určený.

Kromě uspořádání kuchyně je také dobré, abyste mysleli na správné skladování potravin ve spíži, lednici či mrazáku. Tím zamezíte zbytečným plýtváním a vyhnete se zdravotním rizikům.

Zdroj: Elmina.cz

Jak vymalovat kuchyň

Jestliže si hodláte vymalovat kuchyň sami, myslete na několik pravidel. 

1. Vyčistěte stěny

Stěny a povrchy v kuchyni jsou často mastné. Než začnete malovat, je důležité všechny povrchy důkladně očistit, abyste zajistili kvalitní povrchovou úpravu

2. Připravte místnost

Než začnete malovat, zakryjte okraje všech obkladů, spotřebičů, obložení a pracovních desek maskovací páskou. To vám pomůže vytvořit čistý a ostrý okraj natíraného povrchu. 

3. Začněte od horní části

Stejně jako u každé jiné místnosti začněte s malováním kuchyně od stropu dolů, aby případné kapky barvy nepadaly na čerstvě natřené povrchy. Na stropy a stěny použijte kuchyňské barvy, protože jsou odolné a určené ke snadnému stírání.

Pokud by vás zajímalo, jaké trendy jsou in letošní rok, pak to jsou odstíny zelené a modré. Bílá minimalistická kuchyň tak dostává letos červenou. Návrat do přírody a zútulnění domácnosti je to, oč tu běží. Chybu neuděláte ani s metalickými odlesky nebo patinou.

Bezpečnost i pro vaše děti

Pro malé děti je kuchyně přitažlivým místem. Rodiče se v ní hemží a vytahují z ledniček a skříněk barevné předměty. Na kuchyňských linkách a sporácích se něco děje mimo dohled batolete, které touží vidět a zapojit se. To je pro děti velice lákavé, a proto je dobré kuchyň řádně zabezpečit.

Fotka od Zaki AHMED

Hořáky

Na knoflíky sporáku a trouby umístěte dětem odolné kryty nebo knoflíky ze sporáku zcela odstraňte, aby dítě nemohlo hořáky a troubu snadno zapnout. Knoflíky můžete pohodlně uložit do zásuvky na polici, mimo dosah dítěte. Pro větší bezpečnost používejte ochranný kryt sporáku, který pomáhá zabránit malým ručičkám dotýkat se horkých povrchů.

Zajištění komod a šuplíků

K zajištění dvířek u skříněk použijte dětskou západku na suchý zip nebo přezku. Z důvodu větší opatrnosti ukládejte skleněné láhve a sklenice mimo snadno přístupné police a v lednici nikdy neskladujte baterie, fólie ani jiné zajímavé nejedlé předměty. Podobně skladujte na nedostupných místech i léky, doplňky stravy či chemické přípravky. Chladničky, stejně jako další větší vzduchotěsné spotřebiče mohou uvěznit dítě, které může vlézt dovnitř a nemůže se dostat ven. Pro větší ochranu používejte dětskou pojistku spotřebiče.

Chemie v kuchyni

V kuchyni se nachází také spoustu chemických přípravků. Od jaru počínaje až po přípravky čistící odpad. Pokud nejsou dobře skladovány, mohou se chemické látky snadno dostat do potravin. Pro nebezpečné chemické látky by měl být vyhrazen samostatný prostor, abyste zajistili bezpečnost potravin a zařízení.

Dobrý nápad je také omezit používání chemie v kuchyni – můžete si vyrobit přírodní domácí čisticí prostředky z běžných surovin jako ocet a jedlá soda.

Zabraňte uklouznutí 

Jedny z nejčastějších úrazů v kuchyni jsou způsobeny uklouznutím. Povrchové úpravy podlah mohou pomoci toto riziko minimalizovat. Dřevo a PVC podlahy s matnou povrchovou úpravou jsou vynikající volbou, která se snadno udržuje a čistí od rozlitých tekutin. 

Dlažba do kuchyně je dobrou volbou. Je velice jednoduchá na údržbu a najdete nespočet variant, ze kterých si můžete vybrat tu nejvhodnější. Nezapomínejte ale vybírat tu s protiskluzovým povrchem, abyste zamezili případné nehodě. Dbejte také na to, abyste si vybrali dlažbu s tmavými spárami. Jedná se tak totiž o praktičtější variantu a esteticky přívětivější.

Zdroj www.westbrick.cz

Další možností je marmoleum. Marmoleum je obchodní název pro přírodní linoleum. Tato zdravá podlaha se vyrábí z přírodních složek bez škodlivých těkavých organických látek nebo jiných toxických chemikálií. Deskové zboží se instaluje pomocí lepidel bez obsahu rozpouštědel.

Marmoleum je ten typ podlahy, po které můžete chodit, aniž by vás studily nohy. Na rozdíl od tvrdých studených podlah z dlaždic je to teplá, pohodlná a zdravá podlaha, která skvěle vypadá a je příjemná na dotek.

Mohlo by vás zajímat