Jak pojištění chrání při přírodních katastrofách a extrémních výkyvech počasí?

Věděli jste, že se podle údajů OSN a vědeckých organizací počet přírodních katastrof od 70. let 20. století více než zdvojnásobil? Přírodní katastrofy, jako jsou například povodně, vichřice nebo tornádo, jsou tak dnes bohužel realitou, se kterou se musíme smířit. S čím se ale smiřovat nemusíme, jsou obavy z finančních následků, jež jsou s živelnými pohromami spojeny. Finanční dopady těchto událostí totiž dokáže zmírnit správné pojištění.

Jak pojištění chrání při přírodních katastrofách a extrémních výkyvech počasí?

Co vše kryjí jednotlivé typy pojištění přírodních katastrof? 

V souvislosti s ochranou před následky přírodních katastrof si můžete sjednat hned několik typů pojištění, které chrání váš majetek. 

Pojištění nemovitosti a domácnosti 

Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené přírodními živly, jako jsou povodně, vichřice, záplavy nebo krupobití. V rámci tohoto pojištění vám tedy budou vyplaceny náklady za opravy nebo obnovu zničených staveb. Pojištění domácnosti kryje škody na nábytku, elektrospotřebičích a jiném zařízení domácnosti a vztahuje se například na škody způsobené zatopením domu nebo pádem stromu. Pojištění může zahrnovat i altány, pergoly, bazény nebo zahradní techniku apod.

Havarijní pojištění vozidel 

Krupobití, povodeň nebo záplavy dokáží napáchat velké škody nejen na domě, ale i na vozidle. Pokud chcete chránit svoje auto, je třeba si sjednat havarijní pojištění. V případě, že už havarijní pojištění máte sjednané, doporučujeme zkontrolovat, jestli obsahuje i krytí přírodních rizik.

Zdroj: Pixabay.com

Obrázek: Kroupy dokáží napáchat velké škody nejen na domě, ale i na vozidle

Speciální dodatkové pojištění 

Pokud máte nemovitost v oblasti s vyšším rizikem, například na horách nebo poblíž řek, může být nutné sjednat speciální pojištění, které se vztahuje například na škody způsobené povodní nebo sesuvem půdy. 

Na co se zaměřit při sjednávání pojistné smlouvy? 

Při sjednávání pojistné smlouvy je důležité dbát na několik faktorů, které ovlivní, jak dobře vás pojištění ochrání v případě škody. 

Nepodceňte pojistnou částku 

Pojistná částka je jedním z nejdůležitějších údajů v pojistné smlouvě. Vyjadřuje maximální částku, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě pojistné události. Pojistná částka by měla vždy odpovídat aktuální hodnotě majetku nebo nemovitosti, aby se předešlo podpojištění. 

Seznamte se s výlukami z pojištění 

Každá pojistná smlouva obsahuje seznam situací, na které se pojistka nevztahuje. Některé živelné pohromy mohou být navíc kryté pouze za předpokladu, že si sjednáte připojištění. Před podpisem smlouvy si proto důkladně pročtěte pojistné podmínky

Požádejte o analýzu od pojišťovny

V případě, že bydlíte v oblasti s vyšším rizikem živelných pohrom, vyžádejte si od pojišťovny analýzu. Pojišťovny mají přístup k mapám rizik (např. povodňové zóny) a mohou vám doporučit odpovídající krytí. Myslete také na to, že některé pojišťovny mohou v případě rizikových lokalit požadovat doložení opatření na ochranu nemovitosti, jako jsou zábrany proti zatopení apod. 

Porovnejte nabídky pojišťoven

Nabídky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit i v řádech tisíců korun ročně. Pokud tedy chcete jednoduše vyhledat tu nejvýhodnější nabídku na míru vašim potřebám, doporučujeme využít internetový srovnávač pojištění

Jak postupovat v případě pojistné události?

Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod, jak postupovat v případě pojistné události krok za krokem:

  1. Zajistěte bezpečnost a minimalizujte další škody – Ze všeho nejdříve je třeba postarat se o bezpečnost osob a v případě potřeby zavolat policii, hasiče nebo záchrannou službu. Dalším krokem by mělo být zabránění dalším škodám, například tím, že po vichřici zakryjete střechu plachtou. 
  2. Zdokumentujte škody – Snažte se pořídit co nejvíce fotografií nebo videí škod, zaměřte se na poškozené předměty, nemovitost nebo jiné dotčené části. Ideálně si také podrobně sepište celý průběh škodní události. 
  3. Kontaktujte svou pojišťovnu – Pojistnou událost co nejdříve nahlaste své pojišťovně. Většina pojišťoven umožňuje škodu nahlásit hned několika způsoby – telefonicky, online přes webové stránky nebo osobně na pobočce pojišťovny.
  4. Nevyhazujte poškozené předměty – Neodstraňujte zbytky škod, dokud vám pojišťovna nedá souhlas.

Tip: Vykradli vám byt: Přečtěte si, jak postupovat při vloupání.

Zdroj: Pixabay.com

Obrázek: Přírodní katastrofy, jako jsou například povodně, vichřice nebo tornádo, jsou tak dnes bohužel realitou

Proč je důležité mít správně nastavené pojištění?

Pojištění vás ochrání nejen před finančními následky pojistných událostí, které se v některých případech mohou vyšplhat i na miliony korun, ale poskytne vám také jistotu toho, že v krizové situaci nebudete na škody sami. Špatně nastavená pojistka může vést k problémům, jako je nedostatečné krytí nebo komplikace při nároku na pojistné plnění. Naopak správné pojištění je zárukou dostatečného krytí škod, krytí relevantních rizik, ochrany majetku v aktuální hodnotě a klidu a finanční stability v nepředvídaných situacích. 

Mohlo by vás zajímat