Kuchyňská linka je nedílnou součástí každé kuchyně. Ovšem stejně jako její pracovní deska a úložné skříňky je důležitý i prostor na zdi za ní. Deska za kuchyňskou linkou totiž neplní jen estetickou funkci, ale mnohdy i tu bezpečnostní a praktickou. Jakou desku za kuchyňskou linku tedy zvolit, podle čeho vybírat a jak ji správně připevnit, aby plnila svou úlohu na maximum?
Než se pustíte do výběru vhodného řešení, je třeba uvědomit si, že zvolené provedení musí odpovídat zejména volbě varné desky. Obzvláště tehdy, používáte-li plynovou varnou desku, je výběr desky za kuchyňskou linku značně omezen, jelikož musí splňovat požadavky na odolnost při práci s otevřeným žárem – v takovém případě jsou vhodné zejména keramické obklady či deska z bezpečnostního kaleného skla / grafoskla, naopak nevhodná je laminátová deska či klasická výmalba.
Obecně můžete volit z následujících typů kuchyňských desek:
Klasikou, se kterou rozhodně neuděláte chybu, jsou keramické obklady – odolávají vysokým teplotám i žáru, snadno se udržují a vynikají dlouhou životností. Jedinou nevýhodou může být nutnost vyspárování přechodů, ve kterých se následně mohou držet nečistoty – vhodnou alternativou jsou proto velkoformátové obklady, u kterých se množství spár minimalizuje.
Nejjednodušším řešením, avšak nikterak praktickým, bývá aplikace betonové stěrky či výmalba stěny. Tato úprava je špatně udržovatelná a hrozí i popraskání, vyblednutí či nemožnost odstranění skvrn – a to i u stěrek, které slibují snadnou udržovatelnost a voděodolnost.
Cenově dostupným řešením je použití laminátové desky v barvě pracovní desky, či v barvě kontrastní. Dobře se udržuje, je vysoce odolná, nelze ji ale použít za plynovou varnou desku.
Do rustikální kuchyně v přírodním stylu je dřevěná deska vhodným řešením, ale je třeba počítat s tím, že je náročná na údržbu, dřevo může v důsledku tepla praskat a není vhodná k plynové varné desce.
Kalené bezpečnostní sklo vypadá velmi elegantně, odolává vysokým teplotám, snadno se čistí, je však dražší a ne každému vyhovuje jeho lesklý povrch. Alternativou je grafosklo, které je taktéž vyrobeno z kaleného bezpečnostního skla, ale je doplněno o grafiku – jedná se o působivý kousek vhodný pro současné designové kuchyně, avšak finančně náročný.
Jakmile se rozhodnete pro materiál desky, je důležité zvolit také její správný rozměr. Nejprve proto změřte všechny rozměry, a to včetně šířky, výšky, jakož i rozměrů otvorů na vypínače a zásuvky (u nich vždy potřebujete najít středový bod, který následně zakreslíte do plánku vč. rozměrů).
U stávající kuchyňské linky pak také zohledněte, zda budete novou zástěnu umisťovat na stávající povrch za kuchyňskou linkou, nebo zda jej budete odstraňovat. Nezapomeňte také při měření odstranit staré lišty, jakož i příp. odšroubovat původní nosnou lištu zádového panelu a vše zohlednit při nákresu rozměrů. Důležité je také zohlednit případné různé výšky, například u krytu digestoře.
Jakmile obdržíte hotovou desku, důkladně zkontrolujte, zda sedí požadované rozměry. Pokud si ji připravujete sami, použijte ruční kotoučovou pilu s vodicí lištou, uřízněte ji na požadovanou velikost a vyřízněte i potřebné otvory. Následně vyhlaďte řeznou hranu brusným papírem o zrnitosti 180. Nakonec opět překontrolujte, zda vše sedí – jednoduše přiložte desku na plánované místo na stěně a ověřte přesnost rozměrů a otvorů.
Přilepení lepidlem – pro přilepení desky na pevný podklad je vhodné použít polymerické vysokopevnostní lepidlo. To naneste na zadní stranu desky v souvislých pruzích s pravidelnými rozestupy cca 15 cm, přičemž každý pruh začněte i ukončete cca 1 cm od kraje desky. Nezapomeňte lepidlo nanést i kolem všech otvorů. Desku následně přiložte na stěnu tak, aby vám po obvodu vznikla cca 2 mm široká spára – tu následně vyplníte pružným tmelem v barvě dle vašeho výběru (lze použít i bezbarvý silikon).
Po umístění desky zkontrolujte, zda lícují všechny otvory a deska je umístěna rovně, pak ji přitlačte čistou gumovou deskou a důkladně uhlaďte, aby se uchytila na všech místech. Překontrolujte její vyrovnání pomocí vodováhy.
Pozor! Zejména u dřevotřískové desky může dojít vlivem teplotní roztažnosti k prohnutí nebo deformaci, případně k jejímu odlepení od povrchu – instalujete-li desku přímo na omítku, je vhodné přichytit ji k podkladu alespoň 4 vruty (jeden vrut do každého rohu, cca 20 mm od krajů, následně je vhodné přidat vrut ještě po každém jednom metru desky).
Nová deska dodá vaší kuchyni zcela nový punc a oživí ji. Aby si však zachovala svůj vzhled a funkčnost co nejdéle, nezapomeňte se o ni pravidelně starat v souladu s použitým materiálem a pravidelně z ní odstraňovat mastnotu a další nečistoty. A pokud máte pocit, že by namísto samotné desky prospěla vaší kuchyni spíše rekonstrukce, můžete si nechat vyrobit celou kuchyň na míru dispozicím místnosti a s ohledem na vaše preference. S pomocí návrháře sladíte kuchyňskou linku i se zástěnou tak, aby lahodila vašemu oku a splnila všechna vaše přání a potřeby.